Cílem předkládané výzvy je podpořit stabilní a dlouhodobé fungování stávajících DS formou podpory splnění nových požadavků, které na jejich poskytovatele klade novelizovaná Vyhláška č. 23/2008 Sb. v návaznosti na novelizaci zákona č. 247/2014 Sb.
Podporovanými aktivitami jsou:
- stavební úpravy stávajícího objektu či zázemí DS (vč. vybavení) tak, aby prostory splňovaly kritéria současné novely zákona č. 247/2014 Sb., o poskytování služby péče o dítě v DS a o změně souvisejících zákonů (resp. novelizované Vyhlášky č. 23/2008 Sb. o technických podmínkách požární ochrany staveb platné k 1. 8. 2023),
- navýšení kapacity stávající DS, vč. úprav nezastavěných venkovních ploch (vč. exteriérového vybavení) určených pro pobyt a hry dětí dle požadavků ze zákona č. 247/2014 Sb.
Žadatel vždy vybírá povinně aktivitu č. 1, nepovinně pak aktivitu č. 2.
Otázky a odpovědi
Požadavky požární ochrany na užívání prostoru, v němž je poskytována služba péče o dítě v dětské skupině
- Prostor, v němž je poskytována služba péče o dítě v dětské skupině, s výjimkou hygienického zařízení, a navazující nechráněná úniková cesta musí být vybaveny zařízením autonomní detekce a signalizace nebo stejně účinným zařízením.
- Prostor, v němž je poskytována služba péče o dítě v dětské skupině, musí být vybaven alespoň 1 přenosným hasicím přístrojem s hasicí schopností nejméně 21A.
- Prostor, v němž je poskytována služba péče o dítě v dětské skupině, musí tvořit samostatný požární úsek, nebo být od jiného prostoru objektu oddělen požárně dělicí konstrukcí s požární odolností alespoň 30 minut. V prostoru uvedeném ve větě první smí být poskytována pouze jedna služba péče o dítě v dětské skupině.
- V prostoru požárního úseku bytu může být poskytována jedna nebo více služeb péče o dítě v dětské skupině, pokud jejich celková kapacita nepřesahuje 12 dětí.
- Prostor, v němž je poskytována služba péče o dítě v dětské skupině, nesmí být ve vyšším než druhém nadzemním podlaží nebo v podzemním podlaží, pokud z nich nevede únikový východ přímo na volné prostranství.
- Z prostoru, v němž je poskytována služba péče o dítě v dětské skupině, jejíž kapacita přesahuje 12 dětí, musí z požárního úseku vést alespoň 2 únikové cesty.
- Nechráněná úniková cesta z prostoru, v němž je poskytována služba péče o dítě v dětské skupině, musí splňovat mezní délku, která činí
a) 25 m, jedná-li se o prostor, ze kterého vede jedna úniková cesta,
b) 40 m, jedná-li se o prostor, ze kterého vede více únikových cest. - U prostoru, v němž je poskytována služba péče o dítě v dětské skupině, musí:
a) být na povrchovou stavební úpravu stropu a podhledu použity stavební výrobky třídy reakce na oheň nejméně B-s1-d0,
b) být na povrchovou stavební úpravu stěny použity stavební výrobky třídy reakce na oheň nejméně D-s1-d0 a
c) podlahové krytiny splňovat třídu reakce na oheň nejméně CFL-s1. - Odstavce 3 až 8 se nepoužijí, pokud se ve stavbě poskytuje 1 nebo více služeb péče o dítě v dětské skupině s celkovou kapacitou nejvýše 6 dětí.
- Právnická osoba, která je registrovaným subjektem v ČR, tj. osoba, která má vlastní identifikační číslo (tzv. IČO někdy také IČ)
- osoba, která má aktivní datovou schránku
- osoba, která nepatří mezi subjekty, které se nemohou výzvy účastnit z důvodů insolvence
V rámci předložené výzvy je možné hradit tyto kategorie nákladů:
Pro aktivitu č. 1:
- investiční a příp. i neinvestiční náklady na stavební úpravy stávajícího objektu či zázemí DS (vč. interiérového vybavení) tak, aby prostory splňovaly požadavky novelizované Vyhlášky č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb.
Pro aktivitu č. 2:
- investiční náklady na činnosti související s navýšením stávající kapacity DS.
- neinvestiční náklady na interiérové vybavení na každé nově vytvořené místo v DS, příp. také exteriérové vybavení.
Mezi způsobilé výdaje spadají také dokumentace, analýzy a služby bezprostředně související s realizací projektu. Žadatel rozdělí jednotlivé položky rozpočtu v projektové žádosti tak, aby dodržel výše uvedené členění pro každou zvolenou aktivitu, tj. seskupí potřebné položky a jejich jednotlivé náklady (s uvedením specifikace hlavních a vedlejších) do jedné, příp. obou stanovených aktivit. Souhrn těchto cen, jež jsou věcně a logicky přiřazeny k dané aktivitě, bude tvořit požadovanou jednorázovou částku za danou aktivitu.
- Zjednodušená studie proveditelnosti, vč. všech povinných příloh.
- Doklad o prokázání právních vztahů k nemovitému majetku, který je předmětem projektu:
Pokud žadatel není zapsán v katastru nemovitostí jako vlastník nebo subjekt s právem hospodaření, příp. nedoloží výpis z katastru nemovitostí se zapsaným právem stavby, dokládá listiny, které osvědčují jiné právo k uvedenému majetku. - Doklad prokazující povolení o umístění stavby.
- Doklad prokazující povolení k realizaci stavebního záměru.
- V případě, kdy se žadatel rozhodl pro společné územní a stavební řízení, dokládá v rámci této přílohy povolení s vyznačeným nabytím právní moci.
- V případě stavebních úprav, které nepodléhají stavebnímu řízení bez ohledu na to, zda se jedná o způsobilý výdaj, či nikoliv, doloží žadatel vyjádření příslušného stavebního úřadu potvrzující tento fakt. Doložení této skutečnosti formou čestného prohlášení není akceptovatelné.
- Projektová dokumentace stavby zpracovaná autorizovaným projektantem v podrobnosti pro vydání stavebního povolení.
- V případě projektů zahrnujících stavební práce žadatel předkládá podrobný položkový rozpočet zpracovaný na podkladu aktuálního ceníku ÚRS, RTS.
- Souhlas zřizovatele s realizací projektu v případě příspěvkových organizací územně samosprávných celků nebo státních příspěvkových organizací.
- Kontrolní protokol dle Technických pokynů k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ podle nařízení o Nástroji pro oživení a odolnost (Oznámení Komise 2021/C 58/01).
- Výpis z evidence skutečných majitelů, je-li žadatel povinným subjektem k evidenci skutečných majitelů.